Obraz Doriana Graye

21. srpna 2014 v 13:55 | Iharo Senshi Kokoro |  Moje recenze
Olla! Minna!! Iharo vám nese další recenzi!
*hromadný útěk*
Aha, takže to zase každej přehlídnete. Ale to byste neměli! Ta knížka je... Není pro každého, ale lidi by si ji měli alespoň zkusit přečíst! Aspoň zkusit!!
Název: Obraz Doriana Graye
Spáchal: Oscar Wilde
Text z obalu knihy: Jediný román Oscara Wildea /1854-1900/, jehož tvorbou začíná modena a zároveň britská kritika poměrů "v zemi, v níž vzešel tvor zvaný pokrytec", ...
gkec
/Na svou dobu šarmatní mladík, ne?/

Vo čom to je?

Příběh popisuje osudy tří /resp. dvou, ten třetí je tam sice v zásadní, ale dosti pasivní formě/ britských mužů z tzv. "Lepší vrsty". Dominantní postavou je Dorian Gray, jenž je na začátku mladý, krásný a nezkažený chlapec. Nepoznal hřích, lásku a nic, co by poskvrnilo jeho nevinnou duši. Ovšem po té, co se v ateliéru svého přítele Basila Hallwarda setkává se starším lordem Wottonem, který má na svět svůj pohled a své názory, a také po té, co Basil dokončí Dorianův portrét, mladík vyřkne neomalenou a nedomyšlenou prosbu.
Basil Dorianovi jeho potrét daruje a od té chvíle je vše zpečetěno. Kouzlo, které dokázal Basil zachytit Doriana pronásleduje a dovede k nejednomu osudovému činu.

gwgb\

*me*

Pokud se hodlá ozvat někdo, stejně jako se ozval sestřin přítel, že nečte a jestli by "Spíš nebyl film" ? Tak vás potěším! Kniha byla nejednou tfilmována a dokonce je i její muzikálová verze. Haha. Děti moje, rozhodně se pokusím najít si film a pak se vám tu o něm zmínit, ale nyní ve mě ještě doznívá fascinující konec.
Pokud si říkáte "Boože, to musí být nuda, navíc je to někde i povinná četba" Mohu vás uklidnit. Nuda to je asi jen v jednom úseku pěti stran někde v polovině. Jinak děj žije. Sice se moc nenasmějete, nemáte-li smysl pro sebedestruktivní britský humor lorda Henryho. Ano, jeho diskuze s dalšími postavami vám mohou připadat humorné a třeba vám zabyde líto těch postav, jež se střetly s Henryho výřečností a osobitými názory. Možná právě on zkazil Dorianovu čistotu. Možná ten konec, ke kterému spěl Dorian by byl stejný jako tak.
Můžu vám říct, prvních pár stran mi byl Henry Wottom cizí, ale vše se změnilo a i on si získal mé sympatie. On,Basil a Dorin jsou v jistém pohledu odlišní. Snad jen Basil se odlišuje o něco víc. Přesto tam neodmysliteln patří.
Ano, máte pravdu, když tvrdíte, že je to obtížná četba. Ale postupem času ji pochopí každý. Někteří budou muset počkat, až vyrostou, nebo si knihu přečtou vícekrát, aby ji pochopili. Ale v tom je ono kouzlo. Nikdo by neměl nechat Obraz Doriana Graye jen tak bez povšimnutí.

*úryvek no. 1*
"Ošklivost je jednou ze sedmi smrtelných ctností, Gladys. Jako svědomitá příznivkyně toryů je nesmíš podceňovat. Pivo, bible a sedm smrtelných ctností udělaly z Anglie to, co je."
"Ty tedy nemáš svou vlast rád?" podivila se.
"Žiju v ní."
"O to povolaněji jimůžeš kritizovat."
"Chtěla bys, abych na ni vytáhl to, co si o ní myslí Evropa?" nadhodil.
"A co o nás říkají?"
"Že Tartuffe emigroval do Anglie a otevřel si tu obchod."
"To je tvoje myšlenka Harry?"
"Věnuju ti ji."
--
"Ale má svůj vývoj
"Mě víc zajímá úpadek."
"A co umění?" zeptala se.
"To je choroba."
"Láska?"
"Iluze."
"Náboženství?"
"Módní náhražka víry."
"Jsi skeptik."
"Ani náhodou! Skepticismus stojí u kořenů víry."
"A co tedy jsi?"
"Definice jsou svazující"
*konec úryvku no. 1*

Tak tohle byl rozhovor Henryho Wottona a Gladys, jeho sestřenice. Musela jsem ho zkrátit. Je dlouhý a zajímavý po celou tu dobu, jenže celý vám ho sem dávat nebudu :P

*úryvek no. 2*

"... Tady leží první vášnivě zamilovaný dopis, který jsem v životě napsal - jak zvláštní, že svůj první milostný dopis jsem chtěl poslat mrtvé dívce. Zajímalo by mě, jestli něco cítí, ty bledé němé bytosti, které nazýváme mrtvými. Sibyla! Cítí něco, ví něco, naslouchá? Harry, jak já ji kdysi miloval! Teď mi to připadá, jako kdyby to bylo dávno. Byla pro mě vším. Pak přišel ten děsný večer - vážně to bylo teprve včera? -, kdy hrála tak špatně a mně málem puklo srdce..."
*konec úryvku no. 2*

Tak tady tohle je část monologu Doriana Graye. Opět, celý ho sem psát nebudu, přečtěte si to sami :P
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shizu-chan ^^ Shizu-chan ^^ | Web | 24. srpna 2014 v 0:51 | Reagovat

Jediná knížka z naší povinné četby - ty už ji máš aspoň za sebou xD - která mě fakt zaujala! OwO/
Dorian Gray je krásné dílko... to se ovšem nedá říct o filmu, tam je podle mě Dorian ještě víc zkaženější, než v knížce xD ve filmu je dokonce prožraný hnilobným kazem! xD
Nevím, jak ty starší verze, ale nejnovější je jen o sexu, budu spoilerovat, že Dorian se v něm vrhne i na Basila, kterého hned potom... víš co xD
Takže film podle mě stojí za houby, knížka je o moc lepší! xD

Cose týče Harryho... byl to pro mě sebestředný a sobecký blbec, chytala jsem na něj takovyho nerva! -w-"

Ale jinak se mi moc líbila! OwO/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama