"13 reasons why"

28. května 2017 v 20:59 | Kalamity Iharo |  Kecy v kleci a ježek v troubě
Takže, když jsem se odhodlala přečíst článek u Jackie a zanechat jí tam komentář dlouhý, jako moje normální články, řekla jsem si "Hej! Proč se nepřidat a říct svůj názor?" No… Protože občas je lepší, když držím hubu… Ale… HehehTakže, jsme tady, chci si s vámi rozebrat 13 důvodů… Nebo spíš - 13 postav a to, jestli byly na kazetách z dobrého důvodu, nebo ne… A možná budeme mluvit i o těch, kteří tam nebyli (Jeff deserved better!)

UPOZORŇUJI, ŽE TADY BUDOU SPOILERY A POKUD JSTE SERIÁL NEVIDĚLI, NECHCI, ABYSTE ČLÁNEK ČETLI. NENÍ TO ANI TAK KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA JAKO SPÍŠ KŘIK DO ZDI. TAKŽE SE NEJDŘÍV JDĚTE PODÍVAT A PAK SE VRACEJTE. NEBO SE NEKOUKEJTE A K ČLÁNKU UŽ SE NEVRACEJTE!
POKUD MÁTE SERIÁL ROZKOUKANÝ - PLATÍ PRO VÁS TO SAMÉ!
1. Začátek konce.

Justin Foley. Hannah ho nazvala jako začátek konce. Jeff byl tak trochu blbec, ale ne o nic víc, než všichni okolo nás. A navíc, když se později podíváte, v čem žil, máte s ním i soucit.
Víte, co jejich setkání předcházelo? Varování od Hanniny kamarádky, která se zrovna stěhovala pryč. Ale mám ten dotěrný pocit, že ještě, když byla s Hannou, tak ukázala na Justina a řekla něco jako "Bacha na něj". Možná ne tohle, ale Hannah byla varována! A stejně si vyšla.
Nic se nestalo, krom toho, že ji Justin vyfotil na skluzavce, kde jí jdou vidět kalhotky a když pak fotku ukazoval klukům ve škole, přidal pár povídaček. Všimněte si, že mezi těmi kluky je Bryce a Zach. Tihle dva kluci - když si pak všimnete, žijí v krásnejch domech, mají značkový oblečení a plnou ledničku. Jsou minimálně o úroveň nad Justinem a sakra, kdo v jeho situaci by si nechtěl tyhle lidi udržet u těla? Cítil se s touhle bandou v bezpečí a věděl, že minimálně Bryce ho u sebe vždycky schová, když budou problémy. No a tak jim prostě kývl na to, že se něco stalo. A ukázal jim fotku.
My Satan, kdo z vás nikdy takovou fotku nepořídil a někomu neposlal? Dejte ty ruce dolů, nikomu z vás to nežeru!
Hannin problém s Justinem byl, že se fotka dostala ke všem na škole a oni si o ní začali myslet, že je lehká. Jenže tu fotku neposlal Justin. Poslal ji Bryce. A hej, to, že je lehká, je pomluva, co se dá vyvrátit… Co se dá přejít. Nebyla na té fotce nahá, ne? A drby kolují o všech. Proč vlastně dávat Justina na kazetu? Protože musíme začít zlehka. Takže se navezeme do tohohle kluka, co to má těžký a nechal si sebrat mobil dvakrát tak větším machem.
Ano, myslím si, že Justin je tak trochu pako, ale není to o nic větší pako, než ty paka, které potkáváme na každém kroku. Na rozdíl od jiných lidí, on nechtěl Hanně nijak ublížit.

Hannin status: Lehká holka

2. FML

Jo, Fuck My Life. To jsem si po dokončení seriálu říkala taky.
Fuck My Life Forever je krásná emo hláška, kterou si říkají Hannah, Jessica a Alex, tři nové děcka, tak nějak outsideři, kteří se dají dohromady a každý den se schází v kavárně u Moneta. Tedy, dokud Jess a Alex nezačnou randit a nehodí Hannu přes palubu. No jo, tohle se nedělá. Mohli jí to říct, ne? Mohli! Byli to jediní kamarádi, které si v tu chvíli uvědomovala, že má (Nekřičte tady po mě, že měla Claye… Já vím, že ho měla, ona to nevěděla!). A když se na vás vybodnou jediní kamarádi, které máte (podle vás), je to těžké, je to na hovno a nasere to. Důvod, proč se ale Jess a Alex dostali na kazety byl jeden pitomej seznam.
Alex je taky pako. Outsiderský pako, které se snaží zapadnout a tak se přidá k jednomu dementnímu seznamu. Je to seznam nejlepší/nejhorší… Však vy to moc dobře víte, co je to za seznam! (A kdo ne... Co tady děláte, kurwa?!)
Alex je uražený jako malá holka, protože s ním Jess nechce spát a tak ji napíše pod "Nejhorší zadek" a z nějakého důvodu Hannah dostane pozici "Nejlepší zadek" … Upřímně, není to nejhorší zadek, ale kdybych do té školy chodila já… Ehm, ehm, to je fuk.
Jessica, po tom, co to uvidí, se rozzuří a umane si, že Hannah s Alexem něco má. Takže za to jde Hanně vrazit facku. Hele, neměla by mlátit spíš Alexe? Já jen, že… Právě se definitivně odepsala a dostala se na kazetu. Ale kdyby zmlátila Alexe, třeba by to Hannah ještě zvážila. Ne, asi nezvážila. To, že se na ni kamarádka vykašlala pro kluka byl moc těžký hřích a upřímně, taky by mě to nasralo. Zůstat zase pro jednou sama. Až na to, že Hannah nebyla sama. Whatever, v její zabedněné hlavě byla.
Abych pravdu řekla, Jessičino a Alexovo chování nebylo správné. Seznam navíc přispěl k tomu, aby Hannu všichni oplácávali a chtěli její zadek. I když… To tvrdí Hannah… Hannah nám všem na kazetě tvrdí, že z ní seznam udělal jen věc, jen objekt touhy, ale… Vážně jeden seznam, jedno blbý políčko na seznamu udělá z celé školy prasata, co vám musí nutně plácnout na zadek? Já vám nevím… Skoro jako kdyby přeháněla.

Hannin status: Lehká holka se sexy zadkem

3. Beware of ???

Dostáváme se k Tylerovi, který… Byl tak trochu mimo. Tyler - školní fotograf, pěkně odstrkovaný, mnohdy napadaný proto, že dělal fotky, jak on říkal "do ročenky" … Kolik z nich se dostalo do ročenky? Tyler byl posedlý focením a zaznamenáváním různých situací. A dokud to bylo v nějaké té míře na školních chodbách a na hřišti, hey! Co s tím, huh?
Jenže Tyler se zamiloval do Hanny a stal se z něj stalker. Chápu, že to Hanně nelichotilo. Že ji to vyděsilo. Člověk se jen těžko cítí v bezpečí, když ví, že mu za oknem číhá úchyl s kvalitním foťákem a fotografickýma skillama jak hovado!
Do hry přichází Courtney, se kterou se Hannah domluví, že stalkera chytí.
O Courtney byste měli něco vědět. Je to mladá, perspektivní dívka, vychovávaná dvěma otci. Courtney je lesbička a stydí se za to, hlavně proto, že by pak byla přesně tím stereotypem, na kterém odpůrci LGBT+ komunity staví. Homosexuálové vychovali homosexuála.
Po trošce alkoholu u Hanny doma se dívky hecují a skončí to líbačkou, kterou stalker začne fotit. Naštěstí Hannu trkne ho oslepit baterkou a dívky poznají Tylera. Sakra, sakra, sakra… Už zase má někdo ve škole pikantní fotku, kterou chce Hannah zatajit.
Když však Hannah požádá Tylera, aby si fotku nechal pro sebe, udělá zásadní chybu… Tyler je zamilovaný až po uši a když Hannu pozve na rande, Hanně nedojde, že to je obchod… Něco za něco. Všem se má dávat šance. I odstrčeným, trochu úchylným stalkerům. Protože víte proč? Protože mají vaši lesbickou fotku, které se vaše "kamarádka" děsně bojí! A navíc - Tyler by mohl být v jádru hodnej kluk. Jen mu lidi dali nálepku "Divňous" a sem tam s ním jebnou o skříňku. Kdo se pak diví, že Tyler není hodný i navenek? Já ne! Se mnou jebnout o skříňku, tak se naučím s photoshopem a udělám z nich hvězdy fekalporna!
Ne, nezastávám se toho, že Tyler jednal jako ujetý stalker. Zastávám se toho, že mu Hannah nedala šanci změnit její názor a na fleku ho odmítla.
Samozřejmě, že pak fotka obletěla školu.
Ano, Tyler si to definitivně posral, ale pro Courtney tady byla naděje.
Na fotce totiž nebylo jasné, co za holky se tam po sobě plazí. Jenže Courtney spanikařila, začala se Hanně vyhýbat a byla docela zlá.
Nová šance přišla na školním plese. Tam si Hannu k sobě vzaly právě Courtney a ještě dvě její kamarádky. Možná taky proto, že je tam Hannah vezla svým novým autem. Chápete to? Jejím novým autem! Její rodiče mají problém s udržením obchodu a koupí jí nové auto!! Sakra, tihle rodiče si zaslouží víc, než je Hannah!
Na plese se opět vynoří drb o fotce. Někdo - už fakt nevím kdo - přijde za Courtney a zeptá se, jestli je to ona, na té fotce, či tak…
Shrneme si možnosti:
Courtney: "Sorry? Hudba je moc nahlas, neslyším tvoje hovna!"
nebo
Courtney: "Heh, Já? Jsi hodně na mol..?"
nebo třeba
Courtney: hází ignore
nebo možná
Courtney: "Zklamu tě, to nejsem já, zkus hledat jinde."

Ale co udělala Courtney?
"Joooo, tohle je Hannah a její kamarádka… Jo a víš, že tenkrát s Justinem v tom parku to bylo mnohem žhavější, než se říká? No jo, země se zatřásla a moře zašumělo."

No a tak se zase mluvilo o Hanně a Courtney z toho byla venku. Malá, zákeřná, slizká Courtney.
Ne, nemám ji ráda. Ta holka odmítá svoji sexualitu a lže svým rodičům, místo toho, aby se postavila na své nohy a začala za sebe bojovat… Jednoho dne to bude muset přiznat, ne? A ona to moc dobře ví. Ale místo toho, aby se nadechla a vydechla a přemýšlela, nechá se ovládnout amokem a hodí na Hannah špínu? No tak! Jako kdyby nevěděla, že Hannah je slabá a citlivá a každá věc ji sebere!
Courtney si svoji kazetu zasloužila a to mi nikdo nevymluví.
Neberu to tak, že Courtney a její chování je důvod, proč se zabít, ale nikdo mi nevezme, že zrovna ona se zachovala hnusně a Hannah vůči ní nebyla nefér, jako byla vůči Justinovi, Jess a Alexovi. Courtney měla možnost se zachovat lépe. Stejně tak Tyler. Oba dva měli možnost zachovat se lépe, ale rozhodli se jinak.

Hannin status: Lehká kurwa se sexy zadkem a žhavou lesbickou fotkou

4. Hodně špatný načasování

Další dva, které si vezmu na přetřes jsou Marcus a Zach.
Nechtě mě si u slova Marcus lehce odplivnout, hm? Protože upřímně, nemám ani nejmenší chuť nějak omlouvat týpka, který se tváří jako slušné štěňátko a pak si na rande přijde o hodinu později, přivede si obecenstvo a téměř ihned začne Hannu osahávat. Ne, ne, ne… Marcus nemá nějak extra nastíněné pozadí. Víme, že je to premiant. Víme, že je ve studentské radě a víme, že on sám nechává své okolí, aby od něj očekávalo jen to nejlepší.
Není tady nikde rodinné pozadí jako u Justina, u Zacha, u Bryce nebo Jess a Alexe a Courtney. Sakra to i Tylerovo pozadí (ať už rodinné nebo reálné) dostalo více prostoru než to, odkud vlastně je Marcus. Takže ne, jeho idiotství nebudeme omlouvat, ne-e-e… Justin byl pako, co ukázal fotku a odkýval klukům jejich kecy, protože je potřeboval. Marcus nechal zdeptanou Hannu čekat hodinu v kavárně a pak šel rovnou na věc a odhalil svého skrytého pitomce… Sám se pak ještě divil, když ho Hannah odmítla a poslala do prdele a řekl jí: "Myslel jsem si, že dostat tě je jednoduché."
EhmehmKRIPLehmehmehm…
Nakonec si ještě na odchodu mávne na obecenstvo a odchází s nimi.
Tady přichází Zach s velice špatným načasováním. Zach možná vypadá jako kluk, co všechno má, co si kývne a už se mu přináší to nejlepší na stříbrném podnose… Ale Zach má přísnou matku, která nechce slyšet jeho názor, chce vidět výsledky, které budou dostatečně dobré pro duchy jejich rodinných předků. Ta ženská je děsná tlačenka a to v tom smyslu, že na Zacha klade nároky a je jí jedno, jak moc se pod nimi její syn prohýbá. Ona chce toho nejlepšího. A proto se Zach nesmí spokojit s ničím průměrným - alespoň toto jsem pochopila.
A ať už Zach svoje chování ten večer, nebo druhý den v jídelně myslel dobře, nebo ne… Neunikl tomu, jaký status mu vytvořilo plnění nároků jeho matky a také to, že on prostě… Nedokázal správně pracovat se slovy. Hannah - už opravdu vydeptaná a v afektu se chytila toho nejdrobnějšího a sjela Zacha jako nějakého druhého Marcuse. To si podle mě ten kluk nezasloužil. On to fakt mohl myslet dobře. Jenže si vybral špatnou, špatnou chvíli.
Co se týče vzkazů a Hannina srdceryvného dopisu, o tom se rozhodně bavit nebudu, protože Hannah podle mě neměla to právo něco Zachovi vyčítat, nebo ne tak ostře. To ona se zachovala špatně.

Hannin status: "Lehká" kurwa se sexy zadkem a žhavou lesbickou fotkou a taky pěkná hysterka

5. Lidi občas vážně nejsou fér

Tak jo, tohle je hodně zvláštní postava. Ryan.
Hannah se nakonec uchýlila k tomu, že si zajde do kroužku poezie, kde amatérští básníci čtou svá díla druhým. A koho tam nepotká? Ryana, velice kontroverzní postavičku její střední školy. Ryan vydává nezávislý časopis, který je na škole celkem populární. Příběhy do něj hledá hlavně sám a cizí soukromí pro něj není zas tak strašný pojem. Je to tak trochu klišé novinář, ale zároveň… Ne, nepřišel mi zas tak slizký.
Když ho Hannah poprosila, aby jí pomohl, aby ji naučil, jak psát poezii, jde vidět, že spolu tráví celkem zábavné chvilky.
Celé se to pokazí, když Hannah napíše báseň a odmítne ji Ryanovi dát, aby ji otiskl v časopise. Ta báseň je poněkud intimní a pomocí metafor si v ní Hannah vylévá srdce ze své neskutečné bolesti.
Takové básnictví a celkově psaní je skvělý způsob, jak se vypsat ze svých stavů a také, jak obnažit svou duši. Povídejte mi o tom, dámy a pánové.
A jelikož Hannina báseň je velice intimní, je pochopitelné, že si ji chce nechat pro sebe. Od bolesti si ulevila, papír snese všechno. Dokonce báseň přečetla ostatním spisovatelům. Jsou to taky cizí lidé, neznají ani Hannu, ani její eskapády ve škole.
Co ovšem udělal Ryan? Báseň ukradl. Dal ji do časopisu a to ještě tím způsobem, že ji ofotil. Jistě, vymazal jméno a tak většina školy neměla ani ponětí, čí ta báseň je, ale Hannah se cítila obnažená před těmi, kteří už jí v minulosti tolik ublížili.
Hannah si v tuhle chvíli mohla vzpomenout na Courtney a její příšerný amok, když se po škole rozletěla ta "žhavá fotka" … Protože v tuhle chvíli je Hannah v úplně stejném amoku a neuvědomuje si, že lidi neví, že to psala ona! Místo toho se Ryan dostal na kazetu.
Nechci omlouvat to, že vyrval list s cizí básní z cizího sešitu a to i přes to, že věděl, že autor o zveřejnění v časopise nestojí!
Ale Hannah přehání, když tohle počítá jako jeden z důvodů, proč se zabít. Ach Hanno, drahá moje, víš, jak nás všechny štvalo, když tě Courtney odstřihla a zahltila pomluvami, protože se bála té špatně rozpoznatelné fotky? Trošku se jí podobáš, když věnuješ Ryanovi kazetu za to, že zveřejnil anonymní báseň psanou rukopisem, co by mohl být tvůj.
Ano, zastávala bych se tady Ryana mnohem energičtěji, kdyby tu báseň přepsal na počítači. Ale to on neudělal. A víte co ještě? Vniknutí do soukromí je vniknutí do soukromí. Možná, že se to číslo dobře prodávalo, ale respektovat přání ostatních by ti mělo být přednější.

Hannin status: "Lehká" kurwa se sexy zadkem a žhavou lesbickou fotkou a taky pěkná hysterka
(ne, nezměnil se, protože sakra kolik lidí poznalo, že je to její básnička? No?)

6. Fuck it all, I am outta here!

Přejdeme k jedné párty, okolo které se chodilo jako okolo horké kaše.
O téhle párty udělala Hannah dokonce tři kazety! Páni, to je něco, že? No, nebudu to brát tak zmatečně a přeskakovat sem a tam, jako v seriálu. Minimálně se o to pokusím.
Takže:
Hannah se rozhodla zkusit štěstí a i přes ten dementní hlas uvnitř se vydala na párty, která byla v domě její kamarádky, Jessicy. V téhle době už Jess dávno pustila Alexe z hlavy a chodila s Justinem, který se k ní choval fakt hezky a s respektem a měl ji rád!
Proč si Justin tedy na téhle párty vysloužil svoji druhou kazetu?
Všichni děláme chyby. A tady snad poprvé a naposled Hannah připustila nějakou svoji. Hannah se konečně dala dohromady s Clayem a nakonec zakempili v pokoji Jess, kde se začali líbat. A všechno se zdálo v pohodě, jenže pak Hannu přepadla minulost… Jo, to znám. Všechno okay a najednou cítíte ty hovna, co se vám staly a víte, že prostě nemůžete. A tak Hannah Claye odžene, seřve ho a odžene. A protože on je prostě cukrátko, tak jí ten prostor dá. Kdo by to neudělal? Na tom nebylo nic špatně. Hannah si v klidu brečí, jenže v tu chvíli do pokoje vpadne Jessica s Justinem. Hannah se mohla postavit, omluvit se a odejít. Mohla prostě vypadnout z toho zasranýho pokoje a zabouchnout za sebou dveře! Hej, není prostě až tak divný, když na nějaký párty pěkně pozdě vlezete do pokoje, že už tam někdo je! Jenže Hannah se schovala za postel a naslouchala tomu, jak Justin položil Jess na postel a sápal se po ní.
Víte, jak jsem říkala, že Justin se k Jess choval krásně? On to fakt byl hrozně hodnej přítel! Když si to podnapilá Jess rozmyslela a řekla ne, Justin ji nechal… Nechal ji ležet a odešel. Hannah samozřejmě potichnounku vyrazila ven… Což už dávno měla bejt venku! Kurwa! Proč se schovávala za tu pojebanou postel?
Jednoduše, do pokoje vešel Bryce a tak se Hannah schovala do skříně a sledovala, jak Bryce spokojeně zasunul do holky, co se nemohla ani pořádně bránit.
Kde byl v tu chvíli Justin? Venku, na chodbě, zlomený a zdrcený faktem, že nedokázal svoji holku ubránit před týpkem, který ho zachránil od žití na ulici a kterej je dvakrát větší než Justin a klidně by ho na místě zauzloval do dračáku! Samozřejmě, že Justin tím vědomím trpěl. Jeho jediné štěstí bylo, že Jess měla okno a absolutně nic si nepamatovala. Nebýt pak Hanny, nikdy by se to nedostalo ven, Justin by o ni nepřišel a nebyl by v prdeli. Já vím, je to hnusnej alibismus, ale… Kdyby nebylo tý kazety, Jessica by nikdy nezjistila, že byla znásilněná a tak by nikdy neskončila ve stavu v jakém byla, když seriál končil!

7. Párty průser pokračuje dál

O párty byly tři kazety, že? První věnovaná Justinovi, kdy Hannah fňuká nad tím, že ani jeden z nich nic neudělali. Třetí byla o tom, jak Hannah odehnala kluka, který ji miloval a pak se mu to pokusila vyčíst, ale přijde mi, že už i ona musela cítit ten zasranej bullshit!
A ta druhá? Ta prostřední kazeta je velice zajímavá. Je věnovaná Sheri. Holčině, která měla zasranou smůlu a pojebaný strach.
Sheri vezla zničenou Hannu domů. Když ji však Hannah požádala o nabíječku na mobil, na jeden jediný okamžik Sheri odlepila oči od silnice. V tu chvíli však srazila značku STOP.
Sheri odmítla zavolat policii, nebo kohokoli a celé to nahlásit. Místo toho ujela a nechala Hannu na místě nehody.
Pořád přemýšlím, co se dalo udělat lépe. Měla tam Hannah zůstat s vybitým telefonem, trčet tam třeba celou noc a značku podepírat? Nebo bylo dobře, že šla vyhledat nejbližší místo, odkud si bude moct zavolat. Není její chyba, že zavolala příliš pozdě, ne?
Jen o pár minut později tou cestou totiž projížděl mladý řidič, Jeff, který vezl pití. Střetl se tam se starším mužem, který mám pocit, že telefonoval s ženou. Nejsem si jistá, kdo z nich jel kterým směrem… Jeff na místě zemřel. Starý muž musel být převezen do nemocnice, ale měl to štěstí a přežil.
Sheri sice od té doby chodí navštěvovat toho muže a jeho ženu, pomáhá jim, ale nikdy nikomu neřekla pravdu. Ačkoli na ni Hannah naléhala, aby převzala odpovědnost. Upřímně - už druhý den ráno bylo pozdě. Jeff už byl mrtvý.
Ale tohle přece není důvod, aby Hannah strkala Sheri na kazetu. Co jsem pochopila, kazety měly vyprávět důvody, proč se zabila Hannah. Sheriin strach zabil Jeffa. Ne Hannu. Hannu zabila Hannah a pokud to má být něco z téhle párty, tak výčitky. To, že se nedokázala vyrovnat se svými vlastními rozhodnutími.

8. To nejhorší, co se stalo

Jsme tady. Jsme u Bryce.
Bryce je bohatý, rozmazlený vepřík, který má skvělé postavení ve škole, bandu kamarádů a věci mu prostě vycházejí.
Bryce rozeslal tu fotku, ale kazetu dostal Justin.
Bryce znásilnil Jessicu, ale kazetu dostal Justin.
Ale dočkali jsme se i jeho kazety. Bylo to ve chvíli, kdy Bryce znásilnil Hannu. Proč ne už u Jessicy? Proč až teď? Proč předtím Hannah vyčítala Justinovi, že ho zastrašil týpek, co mu předtím zachránil život a navíc, kdyby chtěl, zašlápne ho do země?
Tentokrát v tom byla Hannah sama. Vlezla na párty k člověku o kterém věděla, že je to prase. Vlezla do vířivky k lidem, kteří jí předtím ublížili. Nebo si to aspoň tak přebrala. Já vím, já vím, Hannah chtěla začít znovu a být lepší a mít se lépe… Ale už to je důvod, proč nelezu na párty ke zkurwenýmu znásilňovači!
Navíc ho pak necháš usadit se do vířivky, házet po tobě očkem a až když se o tebe začne otírat, tak si to rozmyslíš? Kdo byl v té skříni, když znásilnil Jess? Copak tě netrklo, kam tohle povede? Zrovna on není jako Clay, který tě nechá se vyplakat a vydýchat.
Hannah byla už napůl jinde. Pokusila se párkrát říct ne, ale pak si to pokaždé v polovině rozmyslela. Aspoň tak mi to přišlo. A ten její výraz nakonec… Už jí to bylo prostě jedno. Cítila se prázdná a byla odevzdaná.
Doma pak nahraje kazety s důvody, výmluvami a omluvami. Skoro, jako kdyby se zbavovala zodpovědnosti. Když pak vyrazila za poradcem, nějak se mi nechtělo věřit, že to myslí vážně.
Ten poradce neuměl číst myšlenky a to byla jeho jediná chyba. Hannah mu to nijak neusnadnila. Mluvila neurčitě, chtěla nesmyslné věci. Nechtěla znásilnění nahlásit policii, ale chtěla, aby Bryce byl za mřížemi. Kde je logika? V tuhle chvíli už se možná Hannah hnala jen za třešničkou na dort. Třináctá nahrávka je totiž ten největší bullshit ze všech. No dobře, tak spolu s tou Clayovou, ale U Claye samotná Hannah říká, že na ten seznam vlastně nepatří.
Hannah obviňuje terapeuta, že jí nechce pomoct, ale ona si od něj pomoct nenechává. On si to přece nemohl vycucat z prstu.
Třináctá nahrávka je omyl. Ten nejhorší a nejnechutnější omyl. Ten člověk dělal svou práci a Hannah ho tady na kazetě přesvědčuje, že vlastně neudělal nic. Jenže… Dala mu vůbec šanci?

9. Kdo je tady oběť?

Za A) Clay Jensen - kluk, který Hannu miloval, jenže se bál. Byl nesmělý, stydlivý a bojácný. Nezvládl nikdy vyjádřit, co k Hanně cítí. A jak by taky mohl? První kluk, kterého jsme vedle Hanny viděli, byl Justin. Kdo by se pak Clayovi divil, že se bojí vyjít s city na světlo? Že si nevěří!
A tenhle sladký, slaďounký bochánek měl svoji pásku. Proč ji měl? Protože Hannah chtěla, aby se k němu tahle pravda dostala. Hannah chtěla, aby jednou přijel do školy a viděl v ostatních příšery, které dostaly Hannu do stavu, ve kterém už život nesnesla a vzala si ho.
Hannah věděla, že ji Clay miluje. Hlavně po tom večírku. A stejně mu dala najevo, že ani on a jeho láska nebyli dost na to, aby si to rozmyslela. Chápu, že občas může být těžké hledat důvod, proč zůstat naživu… Ale Hannah o ten jeden sakra velký zakopává už od začátku! A pak tohohle kluka ještě nechá naslouchat jejímu hlasu celých třináct dlouhých nahrávek. Hlasu holky, kterou miloval a která se mu už nikdy nevrátí. Nedivím se, že mu začalo přeskakovat, že se začal mstít.

Za B) Tony Padilla - tenhle mladej gentleman má dost problémů se svým životem. Je to gay z katolické rodiny, žije v celkem nebezpečný čtvrti a on a jeho bratři se občas musí porvat, aby se někam dostali. Tony má svůj složitý život. A pak se mu v něm ukáže Hannah. Jelikož je Tony gay, je to jediný kluk, kterého si Hannah všimne, že jí nezírá na zadek. (Vážně tenkrát zírala celá škola? I Ryan? A vůbec! To vážně ten seznam vidělo tolik lidí?!) Logicky si ho Hannah vybrala jako občasnou vrbu. Nikdo nemohl tušit, že si ho vybere taky jako strážce tajemství. Jednoho dne, bohužel zrovna v den, kdy Tony měl plnou hlavu jiných věcí, se mu Hannah objevila u prahu a nechala tak krabici kazet. Ale Tony to sám říká "Čekal bych, že kdyby šlo o něco důležitého, tak zazvoní." - není to doslovně, ale takhle si tu větu pamatuju. Hannah tam přišla, nechala krabici a odešla. To, že ji Tony viděl z okna byla náhoda! Bohužel se nezvedl hned. Zvedl se až po nějaké chvíli a když si pak poslechl první kazetu, vyrazil k Hanně domů… Pozdě.
Tony byl ten poslední, který ji viděl naživu. Neměl ani jednu kazetu, měl ale úkol - postarat se, aby ten vzkaz obešel všechny, kdo na nich jsou. Musel sledovat, jak lidi poznávají zlo, které Hanně způsobili a musel držet řetězec. Proč? Protože respektoval její památku.
Jaký to asi bylo, když musel sledovat Claye, který se postupně hroutil? Proč, Hanno? Myslela sis, že je tohle v pořádku? Že můžeš odejít a takhle nechat lidi trpět? Říkala sis, že když bylo ublíženo tobě, tak je v pořádku, že se teď zhroutí životy i ostatním? Dokonce i Tonymu, kterej kurwa fix za nic nemohl?
Tohle mě sere. To, že Tony, který byl hodný a vlastně žádnou velkou roli neměl, musel nakonec udržovat řetězec, vést lidi k tomu, aby poslouchali ty hnusný nahrávky a musel pokračovat k dalšímu a dalšímu a sledovat, jak se ti lidi hroutí a… Tohle nebylo fér. Tohle si Tony od Hanny nezasloužil.

Za C) Rodiče - Kdo sakra namluví třináct nahrávek, udělá k nim mapu a nakonec se ani nerozloučí s rodiči? Hannah Baker, já ti tleskám! Víte, to jsou ti lidi, kteří koupili Hanně auto, když zrovna zjišťovali, že jejich obchod prodělává. To jsou ti samí, kteří při ní stáli už od začátku a byli připravení cokoli řešit, jen kdyby jim Hannah řekla. Přesně ti, kteří jí odpustili ztrátu peněz, co měla odvézt do banky. Byli to lidi, kteří ji milovali a nechtěli ji vtáhnout do svých rozepří ohledně obchodu. Pouštěli ji na párty, na noční procházky, nechali ji samotnou doma a ani nezamkli skříňku s alkoholem! Byli to ti dva, kteří tu s ní byli od jejích prvních okamžiků. A víte, co je příšerná věc? Přežít svoje dítě. A to dítě vám pak ani nedá vědět, proč to udělalo! Kdyby Tonymu na konci neruply nervy, Bakerovi by nikdy nic nevěděli, neměli by nejmenší tušení! Naštěstí Tony konečně přestal dělat jen to, co Hannah chtěla a taky si pro jednou zkusil mít vlastní hlavu.
Porovnejte si Hanninu matku ve flashbacích a pak v přítomnosti. Ta šílená, šílená proměna. Ta žena svou dceru milovala a nestála jí ani za pitomý vzkaz "sbohem".

10. 11. 12. 13.

Hannah byla a je hlavní postavou celého seriálu a má tu smůlu, že se všechny příšerné věci dějí jí. A nebo minimálně v její přítomnosti. Možná vám to zní trochu nesmyslně, ale to je to, co mě na seriálu nejvíc sere. Že si vším tím hnusem prošla jen a jen Hannah.
Jessicu znásilnili, ale ta holka si to vůbec nepamatovala!
A pak taky - Hannah je strašně jednosměrná.

hannah

Vidíte to? To je její replika. JEJÍ replika. Hannah mluví o tom, jak si nikdo nemůže ani představit to, co se jí zrovna děje. Ale dokázala si někdy představit Hannah, co se děje ostatním?
Napadlo ji někdy, čím prochází Justin? Jaké nároky jsou kladeny na Alexe? Jak moc Claye její přístup bolí?
Přemýšlela někdy o tom, co si zažívá doma Zach? Co si asi zažívají Sheri a Jessica s jejich přísnými otci?
Na jak dlouho se Hannah zamyslela nad tím, proč má Courtney takový strach?
Ne, nechci tady Courtney omlouvat. Jen chci říct to, že Hannah všechny osočuje, že jí nemůžou rozumět, nemůžou mít ponětí o tom, čím si prochází, ale ona sama nemá nejmenší zdání, co se děje v životech ostatních.

14. Poslední hřích

Snad jsem o tom ještě nikde v článku nemluvila, ale co mě štvalo opravdu extrémně? Byl to takový tlak v hlavě, tam úplně vzadu něco křičelo a bušilo a já věděla, že mi něco nesedí. Musela jsem se ale prohrabat názorovými videi, než mi došlo, co to bylo.
"My jsme zabili Hannu Bakerovou"
Tenhle přístup, tohle tvrzení postav. Tenhle dojem, který nastiňuje seriál. TO JE TAK ŠPATNĚ!
Nesmíte zapomenout, že sebevražda je o tom, že zabijete sami SEBE!
Hanně se celý seriál odebíralo její individuální rozhodnutí, její odpovědnost. To ona vzala tu žiletku a zajela si s ní do ruky. Nikdo jiný ji nedržel, nikdo jiný jí rukou nepohnul. Nakonec to Hannah udělala sama.
Nikdo jí nikdy neřekl "Jdi se zabít!" nebo "Měla bys chcípnout!" ... Na tohle celé Hannah přišla sama a ještě okolo toho dokázala udělat divadlo tím, že ve chvíli, kdy už byla pryč, lidé dostali pásky.
Hannah Baker spáchala sebevraždu. A ať už to chcete hodit na kohokoli, nemůžete, protože to udělala ona sama a sobě.


Závěrem? Závěrem chci říct, že jsem si seriál užila, bylo to fajn na to koukat. Jednou, nebo dvakrát jsem brečela a měla jsem přesně ty momenty, kdyj sme po postavách řvala a nadávala jim za to, co udělali.
Tenhle seriál není pro lidi, kteří sami bojují s myšlenkou na sebevraždu. Protože takhle to nefunguje a fungovat nemá. Ne, nevzburcuje se kvůli vám celá škola, neudělají vám pietní místo, nezařídí speciální vydání časopisu jen o vás.
Lidi se nezhroutí a nezačnou se obviňovat. A pokud ano, budou to vaši rodiče. Ti, kteří by udělali cokoli, kdyby jen věděli, co.
NEDOPORUČUJI TENHLE SERIÁL NA POKLIDNÉ NEDĚLNÍ POKOUKÁNÍČKO A ANI NA ZAHNÁNÍ NUDY PŘES TÝDEN. PROTOŽE KAŽDÝ, KDO SE NA NĚJ PODÍVÁ, SE BUDE MINIMÁLNĚ TROCHU CÍTIT JAKO KDYBY HO NĚKDO PŘEVRÁTÍL NARUBY.

A navíc... Mám pro vás něco, na co v téhle show možná zapomněli.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eyeless Jackie Eyeless Jackie | Web | 28. května 2017 v 21:15 | Reagovat

Iharka nezklamala!
Se vším, co jsi zde napsala souhlasím. Hlavně s tou poslední částí o obětích a o tom, jak Hannah vnímá samu sebe, což je vlastně jediné, na čem jí záleží, vzhledem k tomu, co jsem v seriálu viděla..
Přišla mi strašně... sebestředná. Nevšimla jsem si, že by se ani nějak pořádně snažila něco změnit. A když už, šla na to tím nejblbějším způsobem.
Zdá se mi také i trochu sadistická. Akorát na spoustu lidí okolo sebe řvala, chovala se jako ubrečená holčička, co nic nemá a přitom toho má více než dost. Stačilo by jen utřít si slzy, vzchopit se a rozhlédnout se okolo sebe.
A lidé ji ublížili. Nezabili ji. Přesně jak si to řekla ty, byla to ona, kdo se rozhodl skončit svůj život. A tenhle názor mi nikdo nesebere.
Článek jsem si moc užila! Byl (na rozdíl od mého heh)hezky přehledný a čtivý! A moc se mi líbí to, jak si popsala Tylera *wink wink*
Keep it up girl!

2 Tomáš Tomáš | 13. září 2017 v 6:09 | Reagovat

dočetl jsem to do půlky... píšeš docela zábavně :) ale přehlédla jsi pár věcí. Příklad: Ryan tu báseň zveřejnil, ale to jí přece neublížilo. Ublížilo jí, že Jess poznala její rukopis a řekla to tý třídě. Ta učitelka to tam pak četla a všichni se jí vysmáli. Což je napíču když vyleješ srdce a všichni se ti vysmějou. Šlo jí o to, že jí jakoby nikdo nepomohl a zároveň o to, že řekl ten Clay že by takhle s jeblou holkou nikam nešel. Jinak seriál byla fakt ztráta času. Hezky natočený, ale uplně kreténský rozhovory. Lidi ublížený kvůli nesmyslům... videl bych to tak, že to napsala nějaká ošklivá holka :D ted jsi to jdu vygooglit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama